Kryteria wyboru konta oszczędnościowego

W związku z coraz niższym oprocentowaniem lokat, zwiększająca się liczba klientów zamiast złożenia swoich oszczędności na lokacie, wybiera konta oszczędnościowe. Z nich bowiem można pieniądze pobierać cały czas, a lokata zerwana przed czasem, oznacza zmniejszenie i tak niskiego oprocentowania.

Na co zwracać uwagę przy wyborze takiego konta?

Oczywiście decydującym kryterium będzie z pewnością wysokość oferowanego oprocentowania. Chcemy mieć wprawdzie nieograniczony dostęp do swoich pieniędzy, ale dobrze byłoby, gdyby przy okazji przynajmniej nie traciły one na wartości przez inflację, czyli wzrost cen usług i produktów. Tak więc konto oszczędnościowe z najwyższym dostępnym na rynku oprocentowaniem w aktualnym momencie to optymalne rozwiązanie.

Ale pozostają inne kryteria. Konto oszczędnościowe można wybrać także pod kątem częstotliwości naliczania odsetek, czyli ich kapitalizacji, co będzie miało szczególnie duży wpływ na wysokość uzbieranej kwoty, gdy składamy pieniądze na koncie na dłuższy okres czasu.

Należy wiedzieć, że wysokość oprocentowania zależy także od wysokości kwoty, którą zamierzamy wpłacić na konto oszczędnościowe. Im wyższa kwota oszczędności, tym wyższe mogą być odsetki zaoferowane przez bank.

Bezwzględnie należy dokładnie przeanalizować regulamin wybranego konta i treść umowy, którą należy zawrzeć z bankiem. Tam bowiem mogą znajdować się dodatkowe warunki. A ich nieznajomość może skutkować przykrą niespodzianką przy wypłacaniu pieniędzy czy przy  likwidacji konta.

Redakcja

Dodaj komentarz